Skip to content

688-690 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block759
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,370
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$176,600
78%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+2.0%
2024$8,448-0.2%
2023$8,461-1.7%
2022$8,611+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000

To:

Sq Ft5,370DeedBook 6248, Page 592

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6134, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1912