Skip to content

214-216 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2007

Property Information

Block760
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,129
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
24%
Improvement Value:$181,400
76%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+2.0%
2024$8,906+21.5%
2023$7,330-1.7%
2022$7,459+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$352,101
DeedBook 6085, Page 795

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5254, Page 574

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5064, Page 20

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4548, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1922