Skip to content

693 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 6, 2005

Property Information

Block762
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,009
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
31%
Improvement Value:$165,000
69%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120+2.0%
2024$8,940-0.2%
2023$8,954-12.4%
2022$10,218+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft4,009DeedBook 6146, Page 709

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6029, Page 781

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5409, Page 142

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4953, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1910