Skip to content

62-64 Elliot St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block764
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
25%
Improvement Value:$109,400
75%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,526+2.0%
2024$5,417-0.2%
2023$5,426-1.7%
2022$5,521+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 20180, Page 54577

Property Sale

SaleMulti
$20,950
DeedBook 4606, Page 1065

Property Built

Built

Year Built: 1900