Skip to content

693 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block764
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$280,000
70%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+2.0%
2024$14,912-0.2%
2023$14,936-1.7%
2022$15,200+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

DeedBook 20170, Page 76338

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12172, Page 9053