Skip to content

25 Elliott St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block766
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
19%
Improvement Value:$111,100
81%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+2.0%
2024$5,133-0.2%
2023$5,142-1.7%
2022$5,233+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 12532, Page 9651

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 5183, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1900