Skip to content

769-775 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block772
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,400
80%
Improvement Value:$53,100
20%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+2.0%
2024$9,935-0.2%
2023$9,951-5.1%
2022$10,484+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4692, Page 387