Skip to content

751 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Oct 13, 1989

Property Information

Block772
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
50%
Improvement Value:$86,500
50%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+2.0%
2024$6,505-0.2%
2023$6,516-1.7%
2022$6,631+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

To:

DeedBook 5101, Page 120