Skip to content

16 Halleck St

Newark, NJ 07104

Built 2004

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block774
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,966
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
12%
Improvement Value:$200,300
88%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.0%
2024$8,492-0.2%
2023$8,506-1.7%
2022$8,656+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$392,000

To:

Sq Ft3,966DeedBook 20210, Page 19270

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook 6227, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 5928, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5552, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 4562, Page 348