Skip to content

36-38 Halleck St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Sep 28, 2004

Property Information

Block774
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,981
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
15%
Improvement Value:$192,900
85%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,610+2.0%
2024$8,440-0.2%
2023$8,454-1.7%
2022$8,603+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft5,981DeedBook 6125, Page 525

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5839, Page 821

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5370, Page 836

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5039, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1912