Skip to content

103 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1961

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block774
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,548
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
18%
Improvement Value:$150,700
82%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+2.0%
2024$6,830-0.2%
2023$6,841-1.7%
2022$6,962+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$288,000

To:

Sq Ft4,548DeedBook 6010, Page 488

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5941, Page 832

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5516, Page 905

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5268, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1961