Skip to content

162 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2013

Property Information

Block777
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,164
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
15%
Improvement Value:$170,500
85%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+2.0%
2024$7,452-0.2%
2023$7,464-1.7%
2022$7,596+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 6003, Page 405

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5372, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1928