Skip to content

686-688 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block761
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
13%
Improvement Value:$184,300
87%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.0%
2024$7,933-0.2%
2023$7,946-1.7%
2022$8,086+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5568, Page 367

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4584, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1929