Skip to content

770-778 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block779
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,000,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,030+2.0%
2024$37,280-0.2%
2023$37,340-1.7%
2022$38,000+242.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 87423Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5950, Page 430

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5861, Page 607

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5585, Page 140

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5137, Page 609

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4925, Page 985