Skip to content

746-750 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2016

Property Information

Block782
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
27%
Improvement Value:$163,700
73%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+2.0%
2024$8,414-0.2%
2023$8,428-1.7%
2022$8,577+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12087, Page 206

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6298, Page 536

Property Sale

Sale
$7,620
DeedBook 5404, Page 804

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5034, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1926