Skip to content

685-687 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1924

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block782
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$127,500
69%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+2.0%
2024$6,897-0.2%
2023$6,908-1.7%
2022$7,030+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$334,000

To:

Sq Ft1,858DeedBook 12197, Page 9882

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4792, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1924