Skip to content

40-42 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1926

Last Sale Date
Sep 8, 1987

Property Information

Block786
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
37%
Improvement Value:$86,100
63%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+2.0%
2024$5,130-0.2%
2023$5,138-1.7%
2022$5,229+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926