Skip to content

69 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block807
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
17%
Improvement Value:$227,000
83%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,451+61.7%
2024$6,464-0.2%
2023$6,475-1.7%
2022$6,589+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5843, Page 857

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5535, Page 333

Property Sale

Sale
$23,700
DeedBook 4452, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1920