Skip to content

113-115 Beaumont Pl

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block807
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,600
74%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,180-0.2%
2023$7,192-1.7%
2022$7,319+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 5979, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1910