Skip to content

890 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1918

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block808
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
16%
Improvement Value:$256,000
84%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,554+2.0%
2024$11,326-0.2%
2023$11,344-1.7%
2022$11,544+104.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,732DeedBook 20170, Page 82223

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,885DeedBook 20161, Page 12605Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$55,100
DeedBook 4873, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1918