Skip to content

880-882 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1892

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Mar 3, 1989

Property Information

Block808
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
22%
Improvement Value:$169,800
78%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+2.0%
2024$8,112-0.2%
2023$8,125-1.7%
2022$8,269+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft2,598DeedBook 5068, Page 847

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4633, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1892