Skip to content

874-876 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 1996

Property Information

Block808
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
36%
Improvement Value:$105,700
64%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+2.0%
2024$6,114-0.2%
2023$6,124-1.7%
2022$6,232+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4559, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1907