Skip to content

714 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 2, 1980

Property Information

Block809
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,118
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$157,100
77%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+2.0%
2024$7,639-0.2%
2023$7,651-1.7%
2022$7,786+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft3,118DeedBook 4701, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1909