Skip to content

909-911 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1911

Last Sale Price
$29,900
Last Sale Date
Nov 13, 1980

Property Information

Block809
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
35%
Improvement Value:$106,000
65%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+2.0%
2024$6,095-0.2%
2023$6,105-1.7%
2022$6,213+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$29,900

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4702, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1911