Skip to content

262 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block811
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
27%
Improvement Value:$106,600
73%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+2.0%
2024$5,421-0.2%
2023$5,429-1.7%
2022$5,525+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,154DeedBook 20230, Page 15489

Property Built

Built

Year Built: 1887