Skip to content

809 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 1997

Property Information

Block811
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,800
23%
Improvement Value:$139,800
77%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+2.0%
2024$6,770-0.2%
2023$6,781-1.7%
2022$6,901+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4529, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1915