Skip to content

823 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1996

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 7, 2009

Property Information

Block811
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,709
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
15%
Improvement Value:$219,600
85%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+2.0%
2024$9,633-0.2%
2023$9,649-1.7%
2022$9,819+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft4,709DeedBook 12222, Page 4286

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook 5690, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5299, Page 133

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5189, Page 77

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5064, Page 119

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5003, Page 692