Skip to content

246 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block812
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,138
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
13%
Improvement Value:$213,600
87%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382+2.0%
2024$9,197-0.2%
2023$9,212-1.7%
2022$9,375+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5929, Page 309

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5424, Page 384

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4792, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1920