Skip to content

906-908 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block812
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,340
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
24%
Improvement Value:$175,000
76%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+2.0%
2024$8,556-0.2%
2023$8,570-1.7%
2022$8,721+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 12115, Page 2242

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5592, Page 34

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4498, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1910