Skip to content

230-232 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block813.01
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage782
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
23%
Improvement Value:$190,100
77%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363+2.0%
2024$9,178-0.2%
2023$9,193-1.7%
2022$9,356+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft782DeedBook 20240, Page 5019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 20230, Page 41643Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4874, Page 191