Skip to content

52-56 Elwood Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block722
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage899
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
15%
Improvement Value:$375,000
85%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,714+2.0%
2024$16,385+68.5%
2023$9,723-13.3%
2022$11,210+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft899DeedBook 20230, Page 75955

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 20220, Page 62111Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5701, Page 256

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5611, Page 417

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4962, Page 913

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4962, Page 913