Skip to content

873 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 11, 1997

Property Information

Block813
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
28%
Improvement Value:$104,100
72%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+2.0%
2024$5,391-0.2%
2023$5,399-1.7%
2022$5,495+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,706DeedBook 5497, Page 285

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4927, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1909