Skip to content

877 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block813
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
28%
Improvement Value:$104,400
72%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,511+2.0%
2024$5,402-0.2%
2023$5,411-1.7%
2022$5,506+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 20211, Page 20816

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4517, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1907