Skip to content

806 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block813
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
19%
Improvement Value:$95,400
81%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,503+2.0%
2024$4,414-0.2%
2023$4,421-1.7%
2022$4,499+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4851, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1910