Skip to content

194 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 1, 1979

Property Information

Block814.01
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
15%
Improvement Value:$269,900
85%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,075+2.0%
2024$11,836-0.2%
2023$11,855-14.5%
2022$13,874+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4633, Page 943