Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
817-819 Mt Prospect Ave
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Dec 18, 1997
Property Information
Block814
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4
Building Details
Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$81,400
24%
Improvement Value:$253,000
76%
Total Assessment$334,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,717 | +2.0% |
| 2024 | $12,466 | -0.2% |
| 2023 | $12,487 | -13.3% |
| 2022 | $14,402 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.