Skip to content

167-169 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1930

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 30, 1990

Property Information

Block815.01
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,246
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
14%
Improvement Value:$193,100
86%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+2.0%
2024$8,369-0.2%
2023$8,383-1.7%
2022$8,531+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft4,246DeedBook 5138, Page 207

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4695, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1930