Skip to content

72-74 Irving St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block816
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
22%
Improvement Value:$124,800
78%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+2.0%
2024$5,983-0.2%
2023$5,993-1.7%
2022$6,099+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5189, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1900