Skip to content

799 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block816
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,033
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
16%
Improvement Value:$158,400
84%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+2.0%
2024$7,046-0.2%
2023$7,057-1.7%
2022$7,182+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft5,033DeedBook 12360, Page 5431

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6179, Page 725

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5550, Page 753

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4961, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1910