Skip to content

46-48 Irving St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block816
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
19%
Improvement Value:$184,100
81%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595+2.0%
2024$8,425-0.2%
2023$8,439-1.7%
2022$8,588+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,876DeedBook 20190, Page 19423

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5330, Page 609

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5006, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1915