Skip to content

280 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 21, 2008

Property Information

Block762
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,078
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
15%
Improvement Value:$175,900
85%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,914+2.0%
2024$7,758-0.2%
2023$7,770-1.7%
2022$7,908+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft5,078DeedBook 12169, Page 1335

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5824, Page 119

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4779, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1912