Skip to content

17 E Sylvan Ave

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block833.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
16%
Improvement Value:$115,400
84%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+2.0%
2024$5,115-0.2%
2023$5,123-1.7%
2022$5,214+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook 4583, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1922