Skip to content

20 North End Ter

Newark, NJ 07104

Built 1913

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block833.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,900
17%
Improvement Value:$103,300
83%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,723+2.0%
2024$4,630-0.2%
2023$4,638-1.7%
2022$4,720+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 5895, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1913