Skip to content

8 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block845
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
22%
Improvement Value:$85,300
78%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,164+2.0%
2024$4,082-0.2%
2023$4,089-1.7%
2022$4,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,365DeedBook 20250, Page 14514

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4698, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1927