Skip to content

10-12 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1926

Last Sale Price
$19,250
Last Sale Date
Mar 29, 1973

Property Information

Block845
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
30%
Improvement Value:$56,700
70%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,077+2.0%
2024$3,016-0.2%
2023$3,021-1.7%
2022$3,074+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$19,250

To:

Sq Ft704DeedBook 4438, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1926