Skip to content

245-249 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block849
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
45%
Improvement Value:$180,600
55%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,558+2.0%
2024$12,310-0.2%
2023$12,330-1.7%
2022$12,548+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$879,000

To:

DeedBook 20240, Page 11885

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5424, Page 666