Skip to content

257 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$4,900,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block849
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,700
64%
Improvement Value:$194,700
36%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,399+2.0%
2024$19,997-0.2%
2023$20,029-1.7%
2022$20,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,900,000

To:

DeedBook 20160, Page 94959

Property Sale

Sale
$3,800,000
DeedBook 12137, Page 8338

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4886, Page 106