Skip to content

315 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block850.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
14%
Improvement Value:$243,800
86%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,724+2.0%
2024$10,513-0.2%
2023$10,530-1.7%
2022$10,716+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft7,480DeedBook 5927, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1917