Skip to content

780 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Oct 28, 1992

Property Information

Block850
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,379
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
25%
Improvement Value:$115,100
75%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+2.0%
2024$5,737-0.2%
2023$5,747-1.7%
2022$5,848+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft2,379DeedBook 5237, Page 531

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5183, Page 721

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5042, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1900