Skip to content

945-947 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block850
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
28%
Improvement Value:$144,100
72%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+2.0%
2024$7,460-0.2%
2023$7,472-1.7%
2022$7,604+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$18,711
DeedBook 4429, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1918